Offering you a complete choice of products which include 12mm stainless steel shower hinge and 10mm stainless steel shower hinge.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Glass Thickness | 12 mm |
| Hinge Type | Wall To Glass |
| Opening Angle | 90° |
| Finish | Polished |
| Door Weight | 30–45 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Parmeshwar Industries |
| Color | Silver |
| Usage/Application | For Door Fitting |
Minimum order quantity: 100 Piece
12mm Stainless Steel Shower Hinge is a specially designed glass-to-wall or glass-to-glass hinge made to support 12mm thick tempered glass in frameless shower enclosures.
₹ 720 / Piece Get Latest Price
| Glass Thickness | 10 mm |
| Hinge Type | Wall To Glass |
| Opening Angle | 90° |
| Finish | Polished |
| Door Weight | 30–45 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Brand | Parmeshwar Industries |
Minimum order quantity: 100 Piece
10mm Stainless Steel Shower Hinge are critical for safely mounting and operating heavy glass shower doors while maintaining a sleek, minimalist appearance.
Sanjaybhai Ashokbhai Khunt (CEO)
Parmeshwar Industries
Plot No . 3, Survey No. 316, Balaji Aims, Kothariya Khokhadadal Road, B/H Sardar Gaushala, Near, Raghuvir Steel, Kothria
Rajkot - 360022, Gujarat, India