We are a leading Manufacturer of 20mm stainless steel hydraulic floor spring, 12mm stainless steel hydraulic floor spring and 10mm stainless steel hydraulic floor spring from Rajkot, India.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Door Weight Capacity | 10kg |
| Closing Type | Single Action |
| Brand | SDK |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Hold Open Angle | 90 Degree |
| Cover Material | Stainless Steel |
| Glass Thickness | 20mm |
| Color | Silver |
| Body Type | Heavy Duty |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Piece
20mm Stainless Steel Hydraulic Floor Spring feature corrosion resistance and durability due to their material, along with a smooth, controlled door operation thanks to the hydraulic mechanism. Key features also include adjustable settings for door weight and opening angle, high load capacity, and a sleek, concealed design that can be suitable for both commercial and residential glass doors.
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Door Weight Capacity | 10kg |
| Closing Type | Single Action |
| Brand | SDK |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Hold Open Angle | 90 Degree |
| Cover Material | Stainless Steel |
| Glass Thickness | 12 mm |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Piece
12mm Stainless Steel Hydraulic Floor Spring is a concealed door-closing mechanism engineered to handle 12mm thick tempered glass doors, providing smooth, controlled closing with adjustable speed and hold-open options.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Door Weight Capacity | 10kg |
| Closing Type | Single Action |
| Brand | SDK |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Hold Open Angle | 90 Degree |
| Cover Material | Stainless Steel |
| Glass Thickness | 10mm |
| Finished | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sanjaybhai Ashokbhai Khunt (CEO)
Parmeshwar Industries
Plot No . 3, Survey No. 316, Balaji Aims, Kothariya Khokhadadal Road, B/H Sardar Gaushala, Near, Raghuvir Steel, Kothria
Rajkot - 360022, Gujarat, India