Offering you a complete choice of products which include 8 inch stainless steel door handle, 12 inch stainless steel door handle, 9 inch stainless steel door handle, 10 x 30 handle and 10 inch stainless steel door handle.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Chrome Finish |
| Size | 8 Inch |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS 304 |
| Ideal For | Exterior Door |
| Diameter | 16 mm |
| Handle Shape | Straight |
| Brand | SDK |
Minimum order quantity: 100 Piece
8 Inch Stainless Steel Door Handle is a compact, durable, and corrosion-resistant handle suitable for glass, wooden, or metal doors, commonly used in residential, commercial, and bathroom/shower applications.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Chrome Finish |
| Size | 12 Inch |
| Color | Black |
| Material Grade | SS 304 |
| Ideal For | Exterior Door |
| Diameter | 32 mm |
| Handle Shape | Straight |
| Brand | SDK |
Minimum order quantity: 100 Piece
12 Inch Stainless Steel Door Handle is a mid-sized, highly durable handle ideal for glass, wood, or metal doors, offering a balance between style, grip comfort, and structural strength.
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Chrome Finish |
| Size | 9 Inch |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS 304 |
| Ideal For | Interior Door |
| Diameter | 19 mm |
| Handle Shape | Straight |
| Brand | SDK |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Satin / Matt, Black, Antique Brass, Polished / Glossy, Gold (PVD), Two-Tone / Combi, Antique, Rose Gold (PVD) |
| Size | 300mm (12 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Diameter | 10 mm |
| Application | Glass Door, Interior Door, Main Door, Bathroom Door, Office Door |
| Handle Shape | H-Shape |
| Handle Build | Hollow / Pipe |
| Escutcheon Shape | Square |
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Gold (PVD) |
| Size | 10 Inch |
| Material Grade | SS 202 |
| Ideal For | Exterior Door |
| Diameter | 25 mm |
| Color | Golden |
| Handle Shape | Straight |
| Brand | SDK |
Minimum order quantity: 100 Piece
10 Inch Stainless Steel Door Handle is a medium-sized, corrosion-resistant handle designed for modern glass, wood, or metal doors. It is often used in residential, commercial, and institutional settings, where aesthetics and functionality are equally important.
Sanjaybhai Ashokbhai Khunt (CEO)
Parmeshwar Industries
Plot No . 3, Survey No. 316, Balaji Aims, Kothariya Khokhadadal Road, B/H Sardar Gaushala, Near, Raghuvir Steel, Kothria
Rajkot - 360022, Gujarat, India